Christmas in July! Then a Quick Break!
Cart 0
8oz. Jams - Assorted Flavors
Unique Gift Reserve

8oz. Jams - Assorted Flavors

Regular price $8.00 $0.00 Unit price per

 You asked for them - and here they are!

8oz Jam Flavors available:

Apricot Jam *Sold Out* | Apricot/Jalapeno Jam *Sold Out* | Apricot/Pineapple Jam  

Blackberry Jam | Blueberry Jam | Boysenberry Jam *Sold Out*

Cherry Jam *Sold Out*

Fig Jam

Jalapeno Jam

Marionberry Jam

Nectarine Jam *Sold Out*

Peach Jam *Sold Out* | Pineapple Jam *Back In Stock* | Plum Jam

Red Raspberry Jam | Raspberry / Jalapeno Jam

Rhubarb Jam

Strawberry Jam | Strawberry/Jalapeno Jam | Strawberry/Rhubarb Jam

Tomato Jam

 

Looking for Jellies? They're over here.

 

Jam & Jelly - What's the Difference?

Jam contains large pieces of fruit (with seeds, but no pits). Jelly is a jam mixture that is strained to remove all solid chunks of fruit and seeds (it should be clear and sparkling). Marmalades are clear jellies in which pieces of fruit and rind are evenly suspended. Butter is a product that has been slow-cooked with spices until it reaches a thick consistency that spreads easily.

 

Storage Tips:

Keep Jam, Jelly, Butters, and Relishes in a cool, dark pantry until opened. This will preserve the color. Should last at least three years. The color will eventually darken. You may refrigerate after opening, but it is not necessary. Fudge may be frozen to extend its lifetime. No need to refrigerate after opening (probably won't last that long anyway!).

 

Safety & Health Note:

 We operate under a Processed Foods Registration from the California State FDA and our commercial kitchen, processes, and labels are routinely inspected and approved by the California Public Health FDA Department. Everything is prepped, produced, sealed, and labeled under state and federal food laws. Ask to see our PFR permit to operate (and stay away from any food company that does not have one). The biggest expenses we incur each year are keeping our dedicated cooking equipment and processes up to code, in addition to completing state-required food safety education. These expenses heavily drive the prices we have to charge.


Share this Product